OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

Forex

Indikátory

Bollinger pásma

Bollinger pásma sa používajú na určenie volatility trhu. Sú tvorené horným a dolným pásmom. V podstate nám tento indikátor hovorí, či je trh pokojný alebo sa na trhu niečo deje. Ak je trh v kľude, Bollinger pásma sa zužujú a naopak, ak sa na trhu niečo deje, pásma sa rozširujú. Všimnite si na dolnom grafe, že ak sa cena menového páru príliš nemenila, Bollinger pásma boli blízko pri sebe, ale ak došlo k pohybu ceny nahor alebo nadol, Bollinger pásma sa od seba oddelili.

Obr_99.jpg

Myslím, že pre využitie tohto indikátora nemusíme zabiehať do histórie a unavovať Vás faktami a metódou výpočtu Bollinger pásiem. Ak máte o toto záujem, pozrite sa na www.stockchart.com alebo www.bollingerbands.com a tam sa dozviete viac o matematickom pozadí tohto indikátora. My Vám skôr ukážeme jeho využitie v praxi.

Bollinger odraz

Obr_100.jpg

Prvá vec, ktorú by ste mali vedieť o Bollinger pásmach, je tá, že cena má tendenciu vrátiť sa k stredu oboch pásiem. Keď sa pozrieme na graf hore, už vieme, kam asi by mala ísť cena. Môžete nám povedať, kam by cena mohla ísť?

Obr_101.jpg

Ak ste povedali dole, máte pravdu! Ako vidíte, cena spadla späť dole smerom ku strednej časti pásiem. To, čo vidíte na obrázkoch bol klasický Bollinger odraz. Dôvod, prečo sa tieto odrazy vyskytujú, je ten, že Bollinger pásma pôsobia ako mini support a rezistencia. Čím dlhší nastavíte časový rámec, tým silnejšie budú tieto pásma. Mnoho obchodníkov vyvinulo úspešné systémy, ktoré využívajú tieto odrazy. Túto stratégiu je najlepšie použiť, keď sa trh pohybuje v rozmedziach a nie je jasne definovaný trend.

Pozrime sa na spôsob, ako použiť Bollinger pásma, keď je trh v trende.

Bollinger zovretie

Obr_102.jpg

Keď sa pásma zovrú dohromady, zvyčajne to znamená, že sa vyskytne prerazenie. Ak sviečky začnú prerážať nad horné pásmo, tak zvyčajne tento pohyb pokračuje ďalej nahor. V prípade, že  sviečky začnú prerážať pod spodné pásmo, tak zvyčajne tento pohyb pokračuje ďalej smerom dolu. Na hornom grafe môžete vidieť, ako sa pásma zvierajú dohromady. Cena práve začala prerážať horné pásmo.
Na základe tejto informácie - Kam myslíte, že pôjde cena?

Obr_103.jpg

Ak ste povedali nahor, máte pravdu! Takto funguje typické Bollinger zovretie. Táto stratégia Vám pomôže zachytiť pohyb čo najskôr. Situácie ako tieto sa nevyskytujú každý deň, ale Vy si ich môžete pravdepodobne všimnúť niekoľkokrát týždenne, ak sa pozeráte na 15 minútový graf. Teraz už viete, čo sú Bollinger pásma a ako ich použiť. Je mnoho ďalších vecí, ktoré môžete robiť s Bollinger pásmami, ale Bollinger odraz a zovretie sú 2 najpoužívanejšie stratégie.

MACD (Moving Average Convergence Divergence)

Tento indikátor slúži na identifikáciu kĺzavých priemerov, ktoré naznačujú nový trend (býčí alebo medvedí). Koniec koncov našou prioritou č.1 pri obchodovaní je schopnosť nájsť trend, pretože to je to miesto, kde sa najviac zarábajú peniaze.

Obr_92.jpg

Na MACD grafoch zvyčajne vidíte 3 čísla, ktoré sa používajú pre nastavenia. Prvé číslo je počet periód, ktoré sa používa pre výpočet rýchlejšieho kĺzavého priemeru. Druhé číslo je počet periód, ktoré sa používa pre výpočet pomalšieho kĺzavého priemeru a tretie číslo je počet stĺpcov, ktoré sa používa na výpočet kĺzavého priemeru rozdielu medzi rýchlejším a pomalším kĺzavým priemerom.
Štandardne vidíte nasledujúce parametre indikátora MACD 12, 26, 9, ktoré môžeme vysvetliť takto:
•    12 znamená predošlých 12 stĺpcov rýchlejšieho kĺzavého priemeru,
•    26 znamená predošlých 26 stĺpcov pomalšieho kĺzavého priemeru,
•    9 znamená predošlých 9 stĺpcov rozdielu medzi dvoma kĺzavými priemermi. Toto je zakreslené zvislými čiarami - histogramom (modré stĺpce v grafe hore).

Čo sa týka kriviek MACD, je tu na mieste objasniť jedno nepochopenie. Tieto 2 krivky nie sú kĺzavými priemermi ceny, ale kĺzavé priemery ROZDIELU medzi 2 kĺzavými priemermi. V našom hore uvedenom príklade, je rýchlejší kĺzavý priemer rozdielom medzi kĺzavými priemermi s periódami 12 a 26. Pomalší kĺzavý priemer vyznačuje priemer predchádzajúcej MACD krivky, čo by v našom príklade bol kĺzavý priemer s periódou 9. To znamená, že vezmeme priemer posledných 9 periód rýchlejšej MACD krivky a vyznačíme ju ako náš "pomalší" kĺzavý priemer, ktorý vyhladí ešte viac pôvodnú krivku a my dostaneme presnejšiu krivku.
Histogram jednoducho vyznačuje rozdiel medzi rýchlym a pomalým kĺzavým priemerom. Ak sa pozriete na náš pôvodný graf, uvidíte, ako sa 2 kĺzavé priemery oddelia a histogram sa zväčší. Toto sa nazýva divergencia, pretože rýchlejší kĺzavý priemer sa "rozchádza" alebo sa odkláňa od pomalšieho kĺzavého priemeru. Ak sa kĺzavé priemery priblížia k sebe navzájom, histogram sa zmenší. Toto sa nazýva konvergencia,  pretože rýchlejší kĺzavý priemer sa "zbieha" alebo približuje k pomalšiemu kĺzavému priemeru. A odtiaľ vznikol názov indikátora MACD (Moving Average Convergence Divergence).

Tak už viete, čo MACD robí a teraz Vám ukážeme, ako môžete MACD využiť.

MACD prekríženie

Obidva kĺzavé priemery majú rôzne "rýchlosti" a rýchlejší kĺzavý priemer bude rýchlejšie reagovať na pohyb ceny než pomalší kĺzavý priemer. Ak sa objaví nový trend, rýchla krivka bude reagovať najskôr a nakoniec prekríži pomalšiu krivku. Keď dôjde k tomuto "prekríženiu", rýchla krivka sa začne "rozchádzať" alebo odkláňať od pomalšej krivky, ktorá často naznačuje, že sa vytvoril nový trend.

Obr_94.jpg

Na hornom grafe vidíte, že rýchla krivka skrížila zhora pomalú krivku a správne určila nový zostupný trend. Všimnite si tiež, že keď k tomu došlo, histogram dočasne zmizne. Je to preto, že rozdiel medzi krivkami v dobe prekríženia je 0. Ak začína zostupný trend, rýchla krivka sa odchyľuje od pomalej krivky a histogram sa zväčšuje, je to dobrý signál silného trendu.
MACD má jednu nevýhodu. Kĺzavé priemery majú prirodzenú tendenciu zaostávať za cenou. Koniec koncov je to len priemer historických cien.

Parabolický SAR

Až doteraz sme si predstavovali indikátory, ktoré sa hlavne sústredili na zachytenie začiatku nových trendov. Aj keď je dôležité, aby ste boli schopný rozpoznať nové trendy, rovnako tak je dôležité vedieť, kde trend končí. Pretože k čomu je Vám dobrý presne načasovaný vstup bez presne načasovaného výstupu?

Obr_95.jpg

Jedným z indikátorov, ktorý nám môže pomôcť určiť, kde by trend mohol skončiť, je Parabolický SAR (Stop And Reversal). Parabolický SAR je znázornený väčšinou bodkami alebo bodmi, ktoré ukazujú možné zmeny pohybu ceny. Z horného grafu vidíme, že body sa posúvajú zdola nahor pod sviečkami pri uptrende a zhora nadol nad sviečkami, keď sa trend obráti do downtrendu.
Jeho veľkou výhodou je tá skutočnosť, že sa dá naozaj veľmi jednoducho použiť. V podstate, keď sú body pod sviečkami, je to nákupný signál, a keď sú body nad sviečkami, je to predajný signál. Jedná sa pravdepodobne o najjednoduchšie vysvetliteľný indikátor, pretože predpokladá, že cena ide buď nahor alebo nadol. Vďaka tomu je najlepšie použiť tento indikátor na trhoch, ktoré trendujú a ktoré majú dlhé vzostupy a poklesy. Preto nikdy nepoužívajte tento indikátor, ak ide trh do strany.

Stochastic


Je ďalší indikátor, ktorý nám pomáha určiť, kde by trend mohol skončiť. Samozrejme, Stochastic je oscilátor, ktorý určuje, či je trh prekúpený alebo prepredaný. Opäť tu môžeme vidieť 2 krivky podobne ako u MACD s tým, že jedna krivka je rýchlejšia ako druhá.

Obr_90.jpg

Stochastic nám hovorí, kedy je trh prekúpený alebo prepredaný. Jeho hodnota sa mení od 0 do 100. Keď sú krivky nad 70 (zelená plná čiara v hornom grafe), potom to znamená, že je trh prekúpený. Keď sú čiary pod 30 (červená plná čiara
v hornom grafe), potom to znamená, že je trh prepredaný.
Praktická rada : Nakupujeme, keď je trh prepredaný (< 30) a predávame, keď je trh prekúpený (> 70).

Obr_98.jpg

Pokiaľ sa pozeráte na graf hore, môžete vidieť, že Stochastic v určitom čase ukazuje prekúpené podmienky na trhu. Na základe tejto informácie si tipnite, kam by asi cena mohla ísť?

Obr_97.jpg

Ak ste tipovali, že sa cena zníži, tak ste mali absolútnu pravdu. Pretože trh bol prekúpený také dlhé časové obdobie, muselo teda dôjsť ku zvratu ceny.

Index relatívnej sily RSI (Relative Strength Index)

Index relatívnej sily RSI je podobný ako Stochastic indikátor, ktorý určuje prekúpené a prepredané podmienky na trhu. Pohybuje sa v rozmedzí 0 - 100. RSI pod 30 signalizuje prepredaný trh a RSI nad 70 ukazuje prekúpený trh.

Obr_96.jpg

Indikátor RSI môže byť použitý rovnako ako Stochastic. Z grafu hore si môžete všimnúť, že keď RSI vystúpil nad 70, správne identifikoval prekúpený trh. Cena po vzostupe išla rýchle dole.

RSI je veľmi populárny nástroj, pretože slúži tiež k potvrdeniu trendových formácií. Keď si myslíte, že sa formuje trend, pozrite sa na RSI, či je nad alebo pod 50. Pri uptrende by mal byť RSI nad 50 a pri downtrende pod 50.

Obr_93.jpg

Na začiatku grafu hore vidíme, že sa formuje možný downtrend. Aby sme sa vyhli fakeouts, mali by sme počkať, až RSI prejde pod 50 a potvrdí náš downtrend. -Naozaj, ak RSI prešlo pod 50, dostali sme dobré potvrdenie, že sa downtrend skutočne sformoval.

V dokonalom svete by sme mohli vziať len jeden z hore uvedených indikátorov a obchodovať presne podľa toho, čo nám vybraný indikátor povie. Problém ale je, že my nežijeme v dokonalom svete a každý z týchto indikátorov má svoje veľmi slabé stránky. Veľa obchodníkov z toho dôvodu kombinuje rôzne indikátory dokopy, aby ich mohli preveriť navzájom. Vyberú napríklad 3 rôzne indikátory a obchodujú až vtedy, keď dostanú zo všetkých 3 indikátorov ten správny signál.

Vaše rozhodnutie stať sa úspešným obchodníkom stále pokračuje a cesta, ktorá vedie časom sebavzdelávania a skúšania nabitých znalostí a schopností Vás sama navedie, ktoré indikátory Vám budú najviac vyhovovať. Môžeme Vám povedať, že radi používame MACD, Stochastic a RSI, ale iný obchodník bude používať zrejme úplne iné indikátory. Každý obchodník sa snaží nájsť od nepamäti tú zaručenú "kúzelnú kombináciu" indikátorov, ktorá im vždy poskytne správne signály, ale pravda je taká, že nič také kúzelné NIE JE. Radíme Vám, študujte každý indikátor úplne nezávisle do tej doby, než budete presne vedieť, ako reaguje na pohyb ceny, a potom dajte dohromady Vašu vlastnú kombináciu, ktorá sa hodí najviac Vášmu obchodnému štýlu.

Indikátory hybností/oneskorené indikátory

Takže, ako si všimneme trend? Už skôr uvedené indikátory MACD a pohyblivé priemery nám v tom pomôžu. Tieto indikátory si všimnú trendy, ako náhle sa nastaví na úkor oneskoreného vstupu. Svetlou stránkou môže byť, že tieto indikátory majú menšiu šancu, že zle odhadnú trend.

Na 60 minútovom grafe USD/CHF vidíme 5.12.2005 o 12:00 medvedie MACD prekríženie a o 13:00 10 EMA prekrížil zhora 20 EMA. Obidva  signály boli presné a my sme po vstupe do shortu zaznamenali v downtrende zisk o veľkosti 80 pipov.

Obr_91.jpg

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok